>
        Brno, Nádraží, Koleje... BRŇÁK      O WEBUŽELEZNIČNÍ SÍŤPROVOZ

[rozbalit menu | sbalit menu]


Vlečky z Dolního nádraží

úvod | Vaňkovka ad. | Výstaviště | nákladový obvod | Moragro ad. | Feramo ad. | Kovošrot ad. | nákladiště Nový jih

Označení vleček ve vybraných dobových dokumentech:

KovošrotStavivaPrefa
(60. léta)Kovošrot n.p. BrnoStaviva n.p. Brno, sklad Horní HeršpicePozemní stavby n.p. Brno, panelárna
(70-80. léta)Prefa n.p. Brno, panelárna Horní Heršpice
(přelom stol.)SD Kovošrot s.r.o., vlečka BrnoNIVORA s.r.o.KOMPLET, výrobně obchodní společnost s.r.o.
(21. stol.)Metalšrot Tlumačov a.s., vlečka BrnoRAAB KARCHER STAVIVA, a.s., prodejní sklad Brno Horní HeršpiceAIREL IMMO spol. s r.o.

V 60. letech vznikl směrem k Horním Heršpicím vlečkový areál Kovošrotu se zdaleka viditelnou konstrukcí mostových jeřábů a rozsáhlým kolejištěm. V roce 1969 se udával měsíční obrat 1400 vozů s kovovým odpadem upraveným pro hutní zpracování.


cedule - kyvadlová přeprava šrotu

Vlečka měla vnitřní čtyřkolejné předávací kolejiště s kolejovou váhou a několik úvraťově napojených kolejí k místům nakládky materiálu. V souvislosti se stavbou nového nákladního průtahu bylo v roce 2008 upraveno napojení vlečky, včetně zrušení výtažné koleje 1b. V roce 2010 došlo ke změnám v areálu Kovošrotu: byl odstraněn jeden mostový jeřáb, zbývající jeřáb byla zkrácen; dále bylo zkráceno předávací kolejiště a redukováno na dvoukolejné.

Kromě samotného Kovošrotu zde bývala i vlečka Staviv a panelárny Prefa. Obě vlečky měly po dvou kolejích a byly souběžné s předávacím kolejištěm. Vlečky křížily ulici Železnou. Vlečka Prefa byla úředně zrušena v roce 2003 a snesena - část koleje se zachovala v dlažbě. Koleje vlečky Staviv se částečně zachovaly, ale v roce 2010 bylo zrušeno jejich napojení na předávací kolejiště.

Obsluhu Kovošrotu zajišťuje vlastní vlečková lokomotiva. Jsou zde však k vidění i jiné lokomotivy: ty, které jsou odsouzeny k zániku a přeměně na kovový šrot.

Licence Creative Commons  Obsah webu podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci (CC BY-SA 4.0).