… vše o historii a vývoji
brněnského železničního uzlu

[rozbalit menu | sbalit menu]


Heršpická kolej 600

Heršpická kolej 600 (před rokem 2009 měla číslo 90) slouží pro nákladní vlaky ze/ve směru na Střelice (mezi heršpickým zhlavím Státní silnice a Dolním nádražím). Přemosťuje břeclavskou trať, heršpickou stanici míjí na samostatném náspu (odtud místní název záplotní kolej) a připojuje se k nákladnímu průtahu.

Tato kolej je nástupcem dvoukolejného úseku, který byl zprovozněn 15. 7. 1870 společností StEG se záměrem vyhnout se úrovňovému křížení břeclavské trati patřící konkurenční společnosti KFNB.

Po 2. světové válce byl nadjezd břeclavské trati pro rozsáhlá poškození stržen a nahrazen novým. Úsek byl poté obnoven jen jednokolejně. Určitou dobu byla druhá kolej používána na odstavování vraků parních lokomotiv. V 60. letech byl při úpravách stanice i zbytek koleje snesen.

Při rekonstrukci heršpické stanice proběhla rekonstrukce koleje spojky, včetně nadjezdu břeclavské trati. Původní most byl snesen v prosinci 2007, spojka včetně nového mostu byla zprovozněna v listopadu 2009.

V rámci modernizace úseku mezi Horními Heršpicemi a Střelicemi v letech 2020-2021 bylo kolem části trasy koleje 600 vybudováno vzdušné vedení, ale k zatrolejování spojky nedošlo. Nákladní doprava v elektrické trati mezi Brnem a Střelicemi musí být proto vedena přes Hlavní nádraží, Horní Heršpice a po koleji 603.

Licence Creative Commons  Obsah webu podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci (CC BY-SA 4.0).

Webarchivováno Národní knihovnou ČR.