… vše o historii a vývoji
brněnského železničního uzlu

[rozbalit menu | sbalit menu]


Jehnice

Názvy podle vybraných jízdních řádů:

(1912) Jehnitz
(1918) Jehnice
(1940) Jechnitz bei Brünn – Jehnice
(1946) Jehnice
(1952) Jehnice

Brzo po zprovoznění tratě Brno-Tišnov v roce 1885 byla v údolí Ponávky přibližně kilometr od obce Jehnice otevřena stejnojmenná zastávka. V původním projektu nebyla zastávka uvažována, její existence je zatím doložena v roce 1902. Šlo o neobsazenou zastávku. V roce 1926 pak byla na zastávce vybudována nová budova (dle staničení z počátku 50. let v km 12,22), od 1. 6. 1926 byla zastávka vedena jako obsazená, spadající pod sousední Řečkovice. Projekt „Strážního domku v Jehnicích“ je datován lednem 1924. Původní dřevěná čekárna zůstala zachována. V době okupace byla na zastávce v souvislosti s rostoucí přepravou do zbrojovek v blízké Kuřimi vybudována hláska s mechanickými návěstidly a předvěstmi, zprovozněna byla dle staniční kroniky 2. 4. 1944, jiný plánek však udává její existenci již v roce 1943. Oddílová návěstidla byla na koncích nástupiště, jejich ovládání bylo před domkem zastávky. Její provoz však brzo ztratil smysl - po rozsáhlém bombardování v Kuřimi v srpnu 1944, kdy byly továrny de facto srovnány se zemí. Oficiálně byla deaktivována sejmutím pohyblivých částí návěstidel v roce 1947.

Zastávka byla plánována i na nové trati, polohově na úrovni zastávky na staré trati. Byla otevřena v závislosti na postupném převedení provozu na novou trať nad údolím Ponávky (jedna kolej v prosinci 1953, druhá později). Přístup na brněnské nástupiště zajišťoval klenutý most v km 13,410. Nástupiště zastávky (cca mezi km 13,38 a 13,6) byla osvětlena. Oproti projektu však nebyla na brněnském nástupišti vystavěna staniční budova, kde měla fungovat i hláska. Jízdenky se i nadále prodávaly v původní budově, kde byla i čekárna, a odtud vedl k nové trati chodník. Na tišnovském nástupišti pak byl vybudován v km 13,637 přístřešek, který měl sloužit jako hláska. Aktivaci hlásky Jehnice se zatím nepodařilo doložit.

V roce 1949 byla z Jehnic zavedena městská autobusová doprava do Řečkovic, což mělo vliv na význam železniční zastávky, ne však rychlý a bezprostřední. Počátkem 60. let skončil prodej jízdenek a zastávka se stává neobsazenou, dále zde však až do roku 1966 zastavovala naprostá většina osobních vlaků. K zásadnímu zvratu došlo v následujícím grafikonu 1966/67, kdy zde zastavovaly již pouze dělnické vlaky na vlečku TOS Kuřim (a podvečerní vlak do Brna). Zastávka, stále pod názvem Jehnice (ty byly připojeny k Brnu až v roce 1971), pak byla zrušena k datu 28. 5. 1967. Je ještě nutné podotknout, že autobusy DPMB začaly v roce 1973 jezdit z Jehnic až do centra Brna. Tento stav trval do roku 1995, kdy se vrátil do předchozí podoby a autobusy MHD končí u královopolského nádraží.

A co se zachovalo dodnes? Budova zastávky na staré trati, v 90. letech však byla zásadně přestavěna na výletní restauraci u rybníka nesoucího jméno „U Nádraží“. Přístřešek hlásky na nové trati v prostoru tišnovského nástupiště byl zbořen okolo roku 2005. Nástupiště jsou dosud patrná z rozšířeného prostoru; pozůstatkem byl i výstražný nátěr na sloupech trakčního vedení, který vznikl v době těsně před zrušením zastávky a vydržel až do rekonstrukce trati v roce 2015.


(1/2021)

Licence Creative Commons  Obsah webu podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci (CC BY-SA 4.0).

Webarchivováno Národní knihovnou ČR.