… vše o historii a vývoji
brněnského železničního uzlu

[rozbalit menu | sbalit menu]


Obřany

Názvy podle vybraných jízdních řádů:

(1912) Obřan
(1918) Obřany
(1940) Oberseß – Obřany
(1952) Obřany
(1956) Brno-Obřany

Zastávka Obřany byla otevřena v roce 1886. V prostoru zastávky byl strážní domek (později také hradlo), rozšířený v roce 1898 o dřevěnou verandu.

Rokem 1912 je datován projekt přechodní lávky přes traťové koleje. V roce 1929, kdy bylo do prostoru zastávky posunuto odbočení vlečkové koleje cementárny, byla lávka částečně přestavěna.


jízdenka

Nástupiště směrem do Brna bylo před nádražním domkem a chodilo se přímo na smyčku tramvaje. Nástupiště do Adamova bylo ale více posunuté k cementárně (k Brnu), takže bylo před přechodem, tam co za plotem jezdily posunovací lokomotivy v cementárně. V domku zastávky Obřany bydlel pracovník dráhy, velice milý pán a jeho manželka také. Ale jak se jmenoval, to si už nepamatuji. Jen vím, že byl z České Třebové. Byla tam také malá čekárna, tam mne sestra nechala v kočárku a šla si hrát s děckama od Beranů. (Jaroslav Urdih)

Na domek a na ten most si velice dobře pamatuji. Kdo chtěl nastoupit do vlaku směrem na Adamov, musel zdolat most a schody, strojvůdce vždycky počkal, až doběhnou i opozdilci. V létě v neděli odjíždělo z obřanského nádraží mnoho lidí právě tímto směrem na koupaliště v Babicích. Na této trati jezdily vagóny s otevřenou plošinou a na tu se cpaly všechny děti, bývala tam sranda. (Ludmila Potácelová)

V souvislosti se stavbou maloměřického nádraží se úsek třebovské trati Židenice - Odb Hády přesunul o několik set metrů východněji; v květnu 1960 byl provoz zastávky ukončen. Prostor zastávky je od té doby součástí areálu maloměřické cementárny - přibližně v místě hradla vznikla vrátnice, strážní domek zanikl. Původní lávka byla nahrazena novější, v mírně odlišné poloze.

Přístup na zastávku (později vrátnici) byl původně veden ulicí Krasovou. Ulice však byla přerušena poválečnou stavbou náspu nové Tišnovky. Východní část ulice, vedoucí podél třebovské trati, se dnes jmenuje Babická.

V létě 2023 byla lávka snesena.


Použité a doplňující zdroje:
- projekt přístavby verandy a zřízení lávky (Národní archiv, fond 344, inv. č. 144, ka 775)
- projekt úpravy napojení vlečky cementárny (Moravský zemský archiv, fond H 685, ka 674)
- dokumentace lávky (2016)

(3/2024)

Licence Creative Commons  Obsah webu podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci (CC BY-SA 4.0).

Webarchivováno Národní knihovnou ČR.