… vše o historii a vývoji
brněnského železničního uzlu

[rozbalit menu | sbalit menu]


Obřany

Názvy podle vybraných jízdních řádů:

(1912) Obřan
(1918) Obřany
(1940) Oberseß – Obřany
(1952) Obřany
(1956) Brno-Obřany


jízdenka

Zastávka Obřany byla otevřena v roce 1886. V prostoru zastávky byl strážní domek, později také hradlo, dále lávka přes koleje.

Na domek a na ten most si velice dobře pamatuji. Kdo chtěl nastoupit do vlaku směrem na Adamov, musel zdolat most a schody, strojvůdce vždycky počkal, až doběhnou i opozdilci. V létě v neděli odjíždělo z obřanského nádraží mnoho lidí právě tímto směrem na koupaliště v Babicích. Na této trati jezdily vagóny s otevřenou plošinou a na tu se cpaly všechny děti, bývala tam sranda. (Ludmila Potácelová)

V souvislosti se stavbou maloměřického nádraží se úsek třebovské trati Židenice - Odb Hády přesunul o několik set metrů východněji; v květnu 1960 byl provoz zastávky ukončen. Prostor zastávky je od té doby součástí areálu maloměřické cementárny - přibližně v místě hradla vznikla vrátnice, strážní domek zanikl. Původní lávka byla nahrazena novější, v mírně odlišné poloze.

Přístup na zastávku (později vrátnici) byl původně veden ulicí Krasovou. Ulice však byla přerušena poválečnou stavbou náspu nové Tišnovky. Východní část ulice, vedoucí podél třebovské trati, se dnes jmenuje Babická.

Licence Creative Commons  Obsah webu podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci (CC BY-SA 4.0).

Webarchivováno Národní knihovnou ČR.